Warchalking

IT termín Warchalking se váže především k bezdrátovým sítím, respektive technologii Wi-Fi. Jedná se o činnost, kdy daná osoba (warchalker) cestuje městem se svým notebookem, který je vybaven speciálním detekujícím softwarem pro vyhledávání informací o volně přístupných sítí.

Správný Warchalker by měl mít také „po ruce“ něco, čím bude malovat na zdi budov či chodníky ulic a náměstí v případě, že někde ve městě nalezne AP pro dostupnou bezdrátovou síť Wi-Fi. Namalovaná značka je poté symbolem pro další warchalkery a specificky lidi znalé hackerského a IT prostředí.

Vše začalo v roce 2002 v ulicích britského Londýna, kdy britský designer Matt Jones vymyslel jisté typy značek, které budou lokalizovat možnost připojení k bezdrátové Wi-Fi síti pro další internetové nadšence. Warchalking tedy rozhodně není tak vysoce „nelegální“ jako např. technika evil-twin a nespadá s ní do jednoho černého pytle nelegitimních aktivit ze strany hackera.

Samozřejmě u warchalkera platí, že je v IT daleko „školenějším“ člověkem než laicky počítačový uživatel, a dokáže lepe využit nezabezpečenou sít než on. V dnešní době, kdy je AP u Wi-Fi sítí lehce dostupnější a připojení k Internetu rozšířenější (kavárny, bary, letiště atd.), tak slovo i činnost už nabývá i spíše muzeálního charakteru.