Zabezpečení sítě

Zabezpečení sítě je v mnoha ohledech podobným procesem jako zabezpečení počítače. Má však jistá specifika, z kterých je dobré vycházet.

Na rozdíl od zabezpečování jednotlivých uživatelských stanic se zabezpečení sítě stará o informační systém jako jeden celek. Protože takové vyřazení informačního systému z provozu (ale stačí i jeho negativně laděná modifikace) je tím nejhorším možným firemním koncem.  

Účel bezpečnosti sítě

Úkolem je zabránit agresivním průnikům do podnikové sítě, odkud je již krůček k datům, které se v ní nacházejí. Základním ochranným prostředkem je dobře nastavený hardwarový firewall, který monitoruje veškeré přístupové požadavky z prostředí internetové sítě. V případě jakéhokoli podezření vše ihned reportuje administrátorovi.  

Monitoring sítě a potažmo i na plno běžících serverů je jednou z hlavních pracovní náplní administrátora neboli IT specialisty ve firemních sférách, kde soukromá data jsou opravdu tou nejcennější bělostně zářící perlou na talíři!

Dalším podstatným krokem pro dosažení větší míry zabezpečení, je pečlivé nadefinování všech uživatelských účtů a jejich oprávnění v rámci lokální sítě z rukou příslušného admina.  

Pozor na tiché a nečekané útoky, které informace ze sítě jen „sosají“

Ale ne vždy musí jít o tzv. rychle a agresivně vedený útok ze strany záškodnických kyberkriminálních živlů! Někdy jsou ty nejhorší útoky tzv. tiché a na první pohled tzv. neviditelné, což je např. sniffing – odposlouchávání datových paketů v síti za účelem pozdějšího promyšleného kybernetického útoku.

Pro vytvoření nejlepšího způsobu a strategických procesů, jak zlepšit úroveň zabezpečení sítě, je dobré si nechat zpracovat informativně laděný IT audit. Dobře zpracovaný audit umí i tzv. nastřelit funkční infrastrukturu a míru vzájemné propojenosti jednotlivých síťových zařízení pro prakticky a efektivní návrh sítě.