Co je to monitoring sítě

Monitoring sítě slouží k nepřetržitému sledování dostupnosti a aktuálního stavu sítě a jejích jednotlivých aktivních komponentů. Monitoring sítě je velmi důležitou a mocnou součástí správy sítě, dá se pomocí něho předcházet výpadkům nebo definovat příčinu výpadku.

A právě těm se může účinně předcházet dobře provedenou diagnostikou sítě (před celou další monitorovací částí), která probíhá za pomoci sniffování neboli techniky práce pro čtení a ukládání TCP paketů. Bohužel i sniffing se dá zneužít k „tajnému špehování“ síťového běhu ze strany neeticky chovajícího se admina sítě.

Další formou, jak se dá výpadku též dost dobře a účinně předejit, je zpracovaní nouzové osnovy Disaster Recovery. To se doporučuje všem malým i velkým firmám, protože společně s dobře navrženou síti to může v případě např. živelních katastrof efektivně zabránit ztrátě cenných dat. Při výpadku jakékoliv služby sítě je okamžitě poslána zpráva administrátorovi sítě a v případě naprogramování je i provedena příslušná akce.

Takto rychlý a efektivní uživatelský přístup je umožněn díky vysokým technologickým možnostem odborných IT firem, které ve svém portfoliu služeb nabízejí outsourcing firemního IT.

Programy na monitoring sítě

Většinou se pro monitoring sítě používají „Open Source“ programy, hlavně kvůli dostupnosti a větší podpoře i pro menší firmy. Jejich výhodou je rychlá modifikovatelnost a vývoj.

Program pro monitoring sítě většinou obsahuje mapku samotné sítě, automatické připojení sekundárního připojení v případě výpadku, historii stavu sítě a zprávy pro administrátora.

Dobrý monitorovací program by měl umět vytvářet také hloubkové analýzy, vypnutí vzdáleného počítače či dokonce i VoIP analyzéry při volání si za pomoci IP telefonů.