Co je IP telefon

IP telefon je hardwarový produkt, který se využívá pro činnost IP telefonie, jenž je postavena na moderní technologii VoIP (Voice over IP). VoIP je revoluční řešení pro rychlý digitální přenos hlasu, a tedy informace za pomoci protokolu TCP/IP tj. za pomoci sítě a internetu.

Vnitřek IP telefonu se standardně skládá z následujících technologických komponent - speciální CPU, zvuková karta, displej, paměť RAM, paměť FLASH a sítového rozhraní. Co se týče vnějšího vzhledu, jsou specializované IP telefony jen velmi špatně rozeznatelné od klasických pevných linek.

Hlavní výhoda IP telefonu jsou nízké až dokonce nulové náklady!

V odvětví elektronické komunikace uživatel nenajde rychlejší a efektivnější řešení pro přenos informací, než je vedení komunikace za pomoci e-mailové pošty a služby IP telefonie. Navíc když se k tomu připočte možnost pořízení bezdrátového modelu, jedná se o opravdu velmi komfortní firemní či domácí komunikační řešení.    

V rámci negativního sociálního inženýrství se ale nacházejí crackeři, kteří se IP telefonem snaží vylákat z neblahých lidí jejich přístupové údaje a další cenné informace. Této nebezpečné metodě se v oblasti IT říká vishing.

Proto, aby měl dnes cracker vůbec šanci a působil vskutku seriózně a důvěryhodně se kromě technik manipulativního sociálního inženýrství, se dělá ještě pretexting neboli tzv. příprava potencionálního scénáře celé telefonické komunikace.  

S čím vším vám IP telefon pomůže ve firmě pomoci?