Co je vishing

Vishing je tzv. telefonický phishing (v angličtině voice phishing). Jedná se o podvodnou manipulativní techniku, která za pomocí technologie VoIP má vylákat z lidí čísla účtů a jejich přístupových údajů.

Kyber zločinci holdující tomuto kyberkriminálnímu činu se záměrně snaží zfalšovat identifikací volající strany, takže se často představují jako zástupci skutečných bank, aby vyvolali co nejméně podezření v uživatelských řadách.

V čem tkví úspěch a rozšíření vishingových podvodů?

Vishing je poměrně úspěšná kyberkriminální metoda předně proto, že využívá toho, že uživatelé si už dnes dokáží poměrně velmi dobře zabezpečit (např. antispamem a blacklist filtrací) svou e-mailovou schránku před všemi možnými druhy nevyžádané spamové pošty neboli spamu či vychytralým hoaxům, ale snáze mohou podlehnout do dokonalosti a promyšleně zrádného telefonního hovoru přes VoIP.

Když se k tomu připočte fakt, že vishingem mohou podvodníci vytočit klidně i několik set čísel najednou, tak vzrůstá opravdu vysoké procento toho, že se někdo na tento specifický druh rhybaření (phishingu) chytí.

Určitě se jedná o efektivnější variantu pro získání uživatelských přístupových údajů než hackerské metody typu, jako je např. použití prolamovačů hesel.

Nejlepší možná obrana proti vishingu?

Jedinou možnou obranou jak nenaletět těmto druhům podvodům, tak je snažit se mluvit prostřednictvím finančních institucí se jednou stejnou osobou, která je většina klientům každé banky přidělena.