Spam

Spam je označení pro veškerou nevyžádanou poštu, která masivně šíří určité reklamní sdělení jako např. reklamu na levné mobily či různé pochybné finanční nabídky.

Osoba, která uživatelům bez jejich vědomí odesílá spamy se nazývá spammer. Hlavním znakem spamu je to, že spammeři své vytvořené spamy posílají na všechny možné dostupné e-mailové adresy, které jsou jim volně k dispozici a nalezení.

Sekundárním znakem spamu je to, že zpáteční adresa je vždy falešného ražení. Od roku 2004 platí v ČR zákon, který uživatelům umožňuje nahlásit podezřelé e-maily na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Dalším specifickým příkladem podezřelé pošty je hoax či e-mail z pochybné adresy, které obsahují nějaké přílohy, což je příznak výskytu e-mailového červa.

Spamem není reklamní e-mail, který si uživatel sám vyžádal (např. zaškrtnutí kolonky na webu nějaké společnosti, že uživatel má zájem dostávat čerstvé informace o nových produktech a službách na svůj soukromý e-mail).

Co jsou ochranné filtry před spamem?

Velmi účinné ochranné řešení před spamem je opatření na straně poštovního serveru, který poštu dále selektuje a na základě přednastavených filtrací přijímá, či vyřazuje. Spamová filtrace (tzv. antispam) podle způsobu e-mailové dopravy se rozlišuje na:

• blacklist
• whitelist
• greylisting

Nevýhodou tohoto způsobu boje proti spamu ale může být to, že filtry nepropustí e-mail, který spamem ve skutečnosti není (např. důležitý obchodní e-mail, který firma netrpělivě očekává).

Jaké jsou další druhy spamu?

Pojmem spam se dá označit také nadměrně opakující se počet zpráv a komentářů, které obsahují nesmysluplný text. To se týká především následujících oblastí:

• online hry
• diskuzní fóra
• různé formuláře
• komunikační systémy
keyword stuffing neboli spam klíčových slov v oblasti SEO

Jako zajímavé opatření proti rychlé tvorbě spamových příspěvků se osvědčil specifický systém CAPTCHA.