Co je to SEO (Search Engine Optimization)

SEO (zkratka z anglického Search Engine Optimization, přeloženo do češtiny jako optimalizace webových stránek pro internetové vyhledávače) je komplexní pracovní proces, který se snaží přivádět v čase stále více cílených návštěvníků na dané webové stránky a také dosahovat lepších pozic na relevantní klíčová slova ve vyhledávačích (u nás např. Seznam.cz a Google).

SEO jako samostatná marketingová disciplín a odnož klasického marketingu začíná být využívaná krátce po boomu internetu mezi širší populací světa v polovině 90. let minulého století. Tehdy stačilo text stránky tzv. zaspamovat příslušným klíčovým slovem (keywords) a nakoupit tuny zpětných odkazů a web dosahoval dobrých výsledků.

Toto zneužívání vedlo k daleko většímu zpřísnění pravidel vyhledávacích robotů jednotlivých vyhledávačů. To vedlo až k tomu, že dnes si už bez kvalitního obsahu, přístupného webdesignu a odkazům z relevantních zdrojů, jen tak nikdo neškrtne! Další kapitolou, stojící sama o sobě v SEO světě jsou např. sociální sítě a PPC reklama atd.       

IT stránka v pozadí SEO je velmi důležitá

Pro SEO jsou nesmírně důležité informace, které jsou z technického IT hlediska umístění např. v databázích a firemních serverech společnosti. Proto musí být dosaženo jistého kvalitativního stupně zabezpečení všech zdrojů, kde jsou informace pro tichý chod stránek umístěny.

Administrátor sítě nebo příslušný IT odborník může tak v praxi plnit dohled nad zabezpečením firemního serveru a veškerých dat na něm uložených, což mimo jiné znamená i kontrolní monitoring serverů apod.

Jak dobré je IT na pozadí webů v rámci internetové sítě, tak tak dobrá je startovní meta nového webu pro již viditelné marketingové aktivity na poli SEO!

SEO bez analýz a příprav je jako pes bez kosti!

SEO začíná důslednou analýzou webových stránek, která určí potřebné změny v dosavadní grafické podobě, struktuře stránek a stylu a formě obsahu webu.

V závislosti na rozsahu nutných úprav se potom přistupuje ke konkrétním změnám. Změny by měli vést k dosažení přitažlivého a uživatelsky přístupného webdesignu, který bude kompatibilní s dalšími požadavky na SEO.

Konečný vliv na umístění v SERPU neboli tzv. organicky přirozeném vyhledávání má nejenom textový či grafický obsah stránky, nýbrž i jejich způsob naprogramování. To určuje, jak se na vašich stránkách zorientují takzvaní roboti, kteří je neustále skenují a posuzují jejich relevantnost k daným klíčovým slovům.

K SEO se váže také linkbuilding (budování zpětných odkazů). V 90. letech bylo převažujícím trendem při shánění zpětných odkazů používat jen výhradně e-mailových služeb neboli asynchronní formu elektronické komunikace a vyměňovat si vzájemně odkazy. Dnes už je třeba zapojit více invence do linkbuildingu a hledat odkazové příležitosti v kontextu se zaměřením daných webových stránek.

  • Hledáte zajímavé články a postřehy ze SEO světa? Podívejte se na náš AIRA blog!
  • Google připravil také nádherný dokument o tom, jak funguje SEO.