Zabezpečení počítače

V IT světe znamená zabezpečení počítače - souhrn hardwarových i softwarových prostředků, které důsledně zajišťují ochranu spravovaných datových údajů neboli informací.

Mezi nejčastěji používanými prostředky zabezpečení počítače jsou antivirové programy, firewally a programy vyhledávající spyware neboli antispyware.  

Největší důraz by měl být v prvé řadě kladen na správné nastavení firewallu, který je tzv. v první linií při zabezpečení počítače. Rozhodně to však neznamená, že by antiviry nebo antispywary nebyly pro zabezpečení počítače potřebné, ale při práci v internetové síti patří tzv. do té druhé zákopové linie, která se též snaží přesně zachytit nebezpečný moment počítačového útoku či výskyt škodlivého malwaru.

Bezpečnost počítače je nutností, ne výmyslem!

Všechny tyto prostředky je potřeba udržovat neustále aktualizované a správně nastavené, protože jinak nedokáží možná rizika správně eliminovat, jako např. riziko při momentě zero day attack, kdy ještě není vydaný nový patch či přímo update pro dané softwarové řešení.

Do bezpečnosti počítače se samozřejmě zahrnuje i lidský faktor, který by stejně tak měl omezovat možné rizika. Součástí tohoto rizika je otevírání pošty, odkazů a paměťových nosičů, kdy lze také informace a data v pár vteřinách nadobro ztratit! Tedy samozřejmě v momentě, kdy uživatel nemá data zálohována na odlišných paměťových médiiích!

A zrovna akt příjmu a následného otevření podezřele vypadají e-mailové pošty, je dle IT specialistů jeden z nejvíce nebezpečných, protože nikdy nemůže uživatel dost dobře tzv. vyčenichat, zda např. e-mailový červ, trojan či jiný druh malwaru nemůže být v poště přítomen.

  • Základy zabezpečení počítače.
  • Rady a tipy od MS Windows pro zabezpečení počítače.