Co je antivir

Antivir je označení pro antivirový program, který má účinně zabraňovat a důsledně eliminovat výskyt škodlivého malwaru a dalších různých typů velmi nebezpečně zhoubných počítačových virů a trojských koní.

Mezi typickou činnost antiviru patří i analýza došlých e-mailových zpráv a v případě hrozby rázně zasáhne a uchrání tak uživatele před krokem nákazy jeho dat v souborovém systému v počítači.

Antivirus a firewall dokáží zatočit s všelijakou „havětí“

Dalším důležitým „bojovníkem“ ve světě divokého Internetu a virové a softwarové škodlivé havěti, který stoji pevně bok po boku vedle antivirového programu, je firewall.

Brána firewallu působí jako tzv. vysunutý ochranný štít, který detekuje hrozící nebezpečí v síti, ale nedokáže již nakažený počítač zbavit veškerých infekcí. To dokáže právě jen dobrý antivirus.

Dnes je také standardem, že součástí ochrany je také zabudovaný antispam, který neustále filtruje e-mailovou poštu uživatele a štítkuju podezřelou poštu jako spam.

Na trhu je uživatelům k dispozici mnoho zajímavých antivirových produktů. Mezi předními antiviry vyvíjenými na české půdě vynikají obzvláště Avast! a AVG. K lepšímu výběru napomáhají i výsledky testovaných antivirových programů.

Aktualizovaný antivirový program je základ bezpečí!

Životně důležité je dbát u antivirů o stálou aktualizaci virové databáze, aby nedošlo náhodou k momentu, který je znám jako zero day exploit.

V takové situaci se do uživatelova systému mohou dostat např. trojští koně, kteří jsou často v praxi přenašeči dalšího malwaru. Databáze se stahuje za pomoci Internetu.

Počítače, které antivirus nemají, riskují to, že mohou být snadno a rychle tzv. zapřaženy do řetězu těžce infikovaných počítačů v rámci sítě botnet. Takovým uživatelsky oslabeným počítačům se přezdívá zombie PC.