Co je access point

Access point (AP) neboli česky přístupový bod (zlidověle taky APčko) je označení pro jistý druh zařízení, díky němu se lze připojit z domova do celého internetového světa. Má jednu IP adresu, která slouží jen pro komunikaci s webovými rozhraními.

Access point využívá radiového spojení Wi-Fi. V současnosti jde o nejdiskutovanější typ síťového připojení a nejčastějším tématem bývá bezpečnost a dosah v kyberprostoru.

Z hlediska bezpečnosti je důležité, aby se síťový uživatel nenechal zmást připojením přes AP k evil twin, což je uměle vytvořená falešná bezdrátová náhražka Wi-Fi sítě. Crackerská technika evil twin je velice originálním a neotřelým pokusem, jak vylákat u uživatelů hesla, nabourat se do jejich osobních dat, soukromí atd.

AP má většinou podobu malého černého či bílého zařízení s příslušnou anténou. Ve své podstatě tedy jde o nezanedbatelný prvek bezdrátové sítě a kyberprostoru, kam se dnes hojně připojují mobily, tiskárny, síťové disky a další věci patřící pod oblasti >periferie a koncových stanic.