Co je virtualizace serveru

Hlavním smyslem virtualizace serveru je provoz několika separátně pracujících serverů na jednom fyzicky přítomném hardwaru.

Chod virtuálního serveru může firmám přinést četné finanční úspory jak v pořizovacích, tak i v provozních nákladech na serverové řešení, protože virtualizace fyzických serverů se mnohem lépe přizpůsobuje specifickým požadavkům firem.

Pro firmy, které potřebují zajistit více serverů pro svůj stálý provoz např. vlastní poštovní server a databázový server, je virtualizace po všech stránkách velice atraktivní volbou.

Jeden fyzický server, bezpečně umístěný v serverovně, tak bude v praxi sdílet výkon procesorů všech ostatních serverů, které jsou na něm postupně virtualizovány.

Virtualizace serveru lépe optimalizuje běh serverů i serveroven

Virtualizované fyzické servery jsou výhodné pro ekonomičtější provoz serveroven provozovatele služeb serverhostingu, kdy lze zmínit např. to, že vzniká menší spotřeba elektřiny, více prostoru a také méně nároků na chlazení objektu.

Virtualizace u serveru hraje důležitou roli v oblasti veřejného cloudu. Pro zefektivnění náročných grafických aplikací a celkové stabilnější správy koncových stanic se dá provádět i virtualizace aplikací či virtualizace PC.

Samotný termín virtualizace se začal poprvé v odborných kruzích používat již v 60. letech minulého století, a to předně zásluhou firmy IBM, která tento postup začala provádět na svých obrovských sálových počítačích.