Co je to virtuální privátní server

Virtuální privátní server (Virtual Private Server neboli zkratka VPS) je pronájem diskového prostoru, který je vytvořený v rámci jednoho velkého fyzicky výkonného a drahého serveru. Server je uložen na bezpečném místě v datovém centru provozovatele.

Na jednom takovém tzv. fyzickém centrálním serveru může být umístěno nespočet virtuálních serverů. Všechny servery mají díky virtualizačnímu procesu stejnou IP adresu a sadu základních softwarových aplikací.

Obecně řečeno se dá říct, že virtuální servery jsou průsečíkem ležícím na přímce mezi webhostingem na jedné straně a skutečným fyzickým serverhostingem na druhé straně.

Virtuální privátní server ocení obzvláště lidi, kteří nechtějí být nijak omezeni nastavením sdíleného hostingu.

Kdy se vyplatí zvážit možnost virtuálního serveru?

VPS server je velice flexibilním a zajímavým řešením pro uživatele, kteří mají vysoce specifické požadavky, protože uživatel má v rukou veškeré administrátorské přístupy pro správu serveru.

Pro plynulý provoz a bezproblémový chod je potřeba, aby uživatel, který ho bude spravovat, měl jisté odborné vědomosti a znalosti v počítačové problematice.

Provozovatel hostingu se stará jen o to, aby na fyzickém serveru, který poskytuje prostor svým virtuálním „bratrům“, nedocházelo k žádným výpadkům či přetížení serveru.

V momentě, kdy uživatel potřebuje dosáhnout vyššího výkonu a použít vlastní konfiguraci a zároveň nechce draze investovat do vlastního hardwaru, tak je server VPS ideální uživatelskou volbou.