Co je serverhosting

Serverhosting je název služby, která označuje pronájem či umístění počítačového serveru ve speciálních serverovnách daného poskytovatele serverhostingových služeb s připojením k Internetu.

Pro společnosti a firmy, které požadují vysoký výkon pro provozování náročných webových aplikací a spolehlivé zabezpečení vlastních dat, je serverhosting moderním a často velmi vyhledávaným řešením

Velkou výhodou serverhostingu je to, že poskytovatel dohlíží u sebe v datacentru na bezproblémový chod serverů non-stop.

Společnost či uživatel, který pronájmu serveru využívá, se tak může zcela věnovat svým primárním záležitostem a nechat správu serverů na vyškolených profesionálech.

Vyúčtování za serverhostingové služby se provádí v pravidelných časových intervalech.

O souhrnné ceně za pronájem serveru plně rozhoduje vybraný hardware, dostupná internetová konektivita a celkový objem přenesených dat. 

Jednotlivé druhy serverhostingu

V momentě, když se někdo rozhodně umístit vlastní server, nebo si ho pronajmout u poskytovatele serverhostingových služeb, tak má na výběr z několika možností, jak může být o server postaráno. 

managed server: Řešení, kdy je kompletní správa a monitoring serveru 100% na vybraném poskytovateli.

dedikovaný server: Jedná se čistě jen o pronájem, kdy uživatel si veškerou následnou správu serveru provádí sám dle vlastních rozhodnutí.

virtuální server (VPS): Druh hostingu, kdy je na jednom fyzickém serveru za pomoci virtualizace vedle sebe v provozu několik virtuálních serverů.

server housing: Uživatel má vlastní sestavený server, který jen umístí k poskytovateli. V tomto případě nejde o pronájem serveru.

rack housing: Jedná se o umístění serverů v uzamykatelných stojanech. Jde o běžné řešení pro vlastníky více serverů.

Při sjednávání služeb by měla být uživateli ze strany poskytovatele serverhostingu předložená garance ve formě SLA.