Ransomware

Ransomware (ransom je v překladu výkupné) je jeden z mnoha druhů škodlivého softwaru, kterému se říká malware.

Ransomware se vyznačuje tím, že uzamkne plochu uživatelova PC a pro následné odblokování požaduje po neblahém uživateli určitou finanční částku, kterou má okamžitě zaplatit.

Mezi typické příklady ransomwaru patří obvinění uživatele pro údajné porušování zákona (stahování nelegálních programů, pornografické stránky atd.). Jedná se falešný kybernetický útok, který se děje tak, že cracker zjišťuje IP adresu své oběti.

Ale opravdu nebezpečná varianta ransomwaru je ta, která s blokací plochy zároveň šifruje uživatelská data. Oběť, která se stala terčem tohoto útoku, by měla z hlediska své osobní bezpečnosti svá data obnovit z backupu.

Ransomware proniká do operačního systému přes vzniklé díry v zastaralém a často neaktualizovaném softwaru jako trojský kůň či worm. Dalším možným způsobem je ten, že uživatelské PC je součástí tzv. armády zombie počítačů.

Nejlepší ochrana proti ransomwaru?

Jeden z prvních známých ransomwarových případů byl „AIDS Trojan“ z roku 1989, který uživatelům oznamoval, že jim vypršela přidělená licence jejich softwaru.

Podle studie provedené společností Symantec si kybernetičtí zločinci tímto malwarem mohou za den vydělat až okolo 33 600 dolarů za den!