Co je kybernetický útok

Termínem kybernetický útok se rozumí kyberkriminalita páchaná v přesně definované oblasti kybeprostoruTento druh záškodnického a nebezpečného útoku je běžně veden skupinou vzájemně spolupracujících crackerů, ale také může jít o tzv. sólo akci jednoho kyber zločince, který připravuje úzce cílený spear phishing.

Nejčastější příklady cyber útoků?

Kybernetický útočný projev může mít mnoho odlišných podob, kdy např. jedním z těch nejhorších možných variant je vytvoření botnetu napříč síťovými viry nakaženými počítači, kterým se poté říká Zombie, protože jednají podle rozkazů svého tvůrce (prostřednictvím C&C server) v rámci rozvržení jisté topologie sítě botnetu.

A v případě, že se jedná o provázanou skupinu či komunu lidí, můžeme říci, že již jde o kyberterorismus.

Další častý případ kybernetického ataku jsou hackerské metody brute force či slovníkového útoku, pro identifikování uživatelského hesla k účtům či důležitým osobním složkám.

Phishing je další hojně oblíbenou technickou, pomocí niž se crackeři snaží padělat webové stránky a e-maily tak, aby uživatel jim naivně vydal své přístupové hesla a údaje v domnění, že nejde o nic nečestného či protizákonného.

A to může dojít i tak daleko, že cracker i dané osobě telefonicky volá v důvěryhodném přestrojení, tomu se poté říká vishing.