Co je kyberterorismus

Kyberterorismus či také Cyber-terorismus je úmyslný a často i něčím politicky motivovaný útok, který je vedený proti počítačovým systémům, programům a v neposlední řadě i uživatelům v rámci celého kyberprostoru.

Základem každé kyberteroristické aktivity je cíleně zaměřený kybernetický útok, za účelem nezákonného napadání pro krádež citlivých informací, zničení dat, či sabotování činnosti počítačových systémů pro jejich nedostupnost.

V pozadí takového kybernetického útoku stojí cracker neboli zle smýšlející osoba, která programuje různé DDoS útoky, škodlivé wormy a obecně malware.

Jedním z nejúčinnějších technik takového crackera je sociální inženýrství, která je postavená na zneužití či spíše zmanipulování lidského faktoru a jde se proti tomu velmi špatně bránit.

Typickým příkladem kyberterorismu může být napadení bankovních sektorů, státní či vojenské infrastruktury, což je velmi nebezpečným kyberkriminálním zločinem.

V nejhorším možném případě může kyberterorismus vyústit ke ztrátě na lidském životu, a to se děje v momentě, kdy napáchaná kyberkriminalita v kyberprostoru si začíná vybírat svoji daň (nehledě nyní zda jde o teroristické aktivisty, samostatné crackery, či pachatele kyberšikany apod.) i mimo svět virtuálního prostředí.