Co je to poštovní klient

Poštovní klient (Mail User Agent - MUA) je program, díky kterému koncový uživatel může snadno a rychle provádět práci související s elektronickou (e-mailovou) poštou.

To znamená psaní nové zprávy, tisknutí zpráv, jejich mazání, ukládání, třídení atd. Dobře nakonfigurovaný poštovní klient by měl zvládat i filtrování nevyžádané pošty neboli spamu

Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších firemních poštovních klientů je Microsoft Outlook. Poštovní klient zajistí komunikaci s příslušným poštovním serverem (např. u Outlooku je to Microsoft Exchange Server), kde má uživatel vytvořenou e-mailovou schránku a postará se o úspěšné doručení právě dopsaného e-mailu.

Volně dostupní poštovní klienti na Internetu

Kromě klasických aplikačních poštovních klientů, jež jsou většinou už předpřipravené v operačním systému osobního počítače, se také dnes hojně využívá tzv. webový e-mailový klient. To znamená, že nemusíte nic složitě nastavovat a stačí jen znát a nezapomenout své přihlašovací údaje.

Mezi příklady volně poskytovaných poštovních klientů, kteří fungují na webovém rozhraní, jmenujme např. Seznam, Centrum, Atlas nebo Google.

Naopak, pro volbu služeb tradičního klienta zase mluví to, že důležitá data a informace jsou samozřejmě vždy v daleko větším bezpečí (případně i dále zálohovaná) na pevném disku osobního počítače.