Co je exchange server

Microsoft Exchange Server je velmi známý softwarový produkt z dílny společnosti Microsoft, který je dnes nejrozšířenějším firemním poštovním serverem po celém světě. Historicky první verze MS Exchange Serveru byla uvedena na trh v roce 1988.

Hlavním účelem a znakem Exchange Serveru je snadná a efektivní práce s elektronickou poštou z jakékoliv lokality a jakéhokoliv zařízení, které je zrovna po ruce (mobily, tablety, počítače).

Exchange je oblíbený především pro svou praktičnost a jednoduchost, s jakou umožňuje přizpůsobit své specifické funkce konkrétním uživatelským požadavkům, které pomáhají lepší organizační spolupráci ve firmách.

Kromě klasického příjmu a odesílání poštovních zpráv, umí také MS Exchange Server spravovat kalendáře, vést databázi kontaktů, sdílet veřejné složky či přistupovat do e-mailové schránky přes speciální webové rozhrání z libovolného webového prohlížeče. 

Jaké jsou serverové role u MS Exchange?

Od verze MS Exchange 2007 se dá následně nastavit funkce Exchange Serveru na různé role a tyto role instalovat separátně na různé další fyzické servery nebo virtuální servery.

Instalace všech Exchange rolí na jediný server lze provést také, ale nemusí to být vždy tím nejvíce výhodným krokem. A to např. při požadavku na vysokou dostupnost.