ZFS

ZFS (Zettabyte File System) je 182bitový moderní souborový systém, který byl vyvinut v roce 2004 společností SunMicrosystems (v roce 2009 prodána společnosti Oracle, zabývající se vývojem databázových systému a CRM systému) jako primární komponenta operačního systému Solaris.

Dnes je ZFS uvolněn do komunity internetových vývojářů a uživatelů ve verzi, která je dostupná jako open source. Tím pádem je zajištěna i snadná implementace pro další uživateli využívané operační systémy.

ZFS je známý především pro své specifické zaměření na koncovou integritu uložených uživatelských dat a jejich případné automatické opravy přímo za běhu systému. Podle každoročních světových expertních analýz a případových studií v IT oboru vychází jasně najevo, že ZFS dokáže data chránit daleko komplexněji než ostatní souborové systémy.

ZFS nikdy nepřepisuje již jednou uložená data!

ZFS je postaven na společné kapacitě (nazývána jako pool, podle bazénu, kdy se jedná o tzv. sdílený prostor) všech dostupných jednotek, kde poté tvoří strom souborových systému.

Proto nejsou potřeba tradiční diskové oddíly či proces jako je např. formátováni disků.  ZFS totiž využívá principu technologie CoW (Copy on Write), takže nikdy nejsou přepsána předchozí uložená data.

Tento mechanismus se velmi dobře hodí i pro tvorbu snapshotu, kdy je možní uchovat stovky či tisícovky snímků ZFS systému a datové deduplikaci, která se provádí na základě datových bloků. Součástí je i podpora pro zařízení RAID.