Co je správa počítače

Správa počítače je nutným základem k udržení efektivního chodu celého informačního systému. Nejsou-li v pořádku jednotlivé uživatelské stanice, nemůže být v plném rozsahu využíván ani celý potenciál informačního systému, byť by do něho bylo investováno mnoho firemních finančních prostředků.

Počítačové programy, které jsou trestí samotné funkčnosti počítače, bez pravidelného kontroly a monitoringu ze strany odborného IT specialisty, se vystavují zbytečnému riziku – cíleně vedenému počítačovému útoku.

Takto vedený útok může koncové stanice razantně poškodit či plně ovládnout či tzv. zapřáhnout do botnetu, vybudované sítě negativně modifikovaných počítačů, žijícím si vlastním životem. Pro takový firemní server u firmy, která se spoléhá čistě jen na chod tohoto jednoho serveru, by zapřažení do botnetu mělo katastrofální následky.

Když už firma najme příslušného IT specialistu, třeba i v rámci moderního bodyshoppingu, tak může získat i kvalitního pracovníka např. pro správu softwarových licencí či samotného serverového monitoringu.

Činnost spravování určitého uživatelského počítače stejně jako profylaktická činnost spadá pod správu koncových stanic, kde v dnešní době najdeme i další moderní technologie na poli elektroniky, než jsou jen počítače.