Co je to monitoring serveru

Monitoring serveru je název služby, která průběžně monitoruje chování serveru během jeho stálého provozu v serverovně a měří především jeho výkon a odezvu a obecně nabízí kompletní souhrn aktuálních a detailních informací o jeho stavu.

Mezi takové informace patří např. analýza a hlášení výpadků (kdy je vlastníkovi serveru okamžitě odeslána SMS zpráva a e-mail se všemi dalšími podrobnostmi), statistika dostupnosti, status CPU, RAM, zátěž databáze atd., které vlastník serveru dostává spolu s přehlednými grafy v pravidelných časových intervalech.

Monitoring serveru je často tou nejlepší možnou ochranou pro jeho správně optimalizovaný běh

Monitorování chování daného serveru se dělá proto, aby se zamezilo jeho případnému technickému zhroucení či jeho nenadálému přetížení, které by mohlo firmám a společnostem, co provozují četné webové aplikace na Internetu po finanční stránce zanechat velmi nepříjemné následky.

Monitoring serveru tak může razantně pomoci ušetřit na nákladech a zvýšit efektivitu firemního IT, protože dokáže účinně předejít serverovým výpadkům.

Společnosti, které se primárně potřebují soustředit na svoji činnosti a nemají času nazbyt, aby řešili IT záležitosti, jistě ocení flexibilitu a po všech stránkách užitečnost non-stop monitoringu jejich serverů.