Co je to POP3

POP3 (Post Office Protocol) je název pro aktuální verzi internetového protokolu, který neustále stahuje nové e-mailové zprávy ze vzdáleného serveru. Označení se používá od roku 1996, kdy byly oficiálně předcházející protokoly POP2 a POP1 potřetí aktualizovány.

POP3 je umístěn na aplikační vrstvě v síťové architektuře TCP/IP připojení. Vše v praxi funguje tak, že ze vzdáleného serveru jsou všechny dostupné e-maily staženy včetně nefiltrované spamové pošty v momentě, kdy filtraci neprovádí samotný poštovní server.

V boji proti nevyžádané poště (neboli spamu) POP3 server také umožňuje stáhnout i jen samotnou hlavičku zprávy, podle které může lépe třídit a rozřazovat jaké zprávy se mají stáhnout kompletně celé.

Pro samotný akt serverového odesílání e-mailových zpráv je používán protokol SMTP. Po přijetí všech zpráv jsou následně na vzdáleném serveru zprávy smazány, což je hlavní rozdíl oproti protokolu IMAP, kde kopie zůstávají do té doby, dokud je samotný uživatel fyzicky nesmaže.

Velkou výhodou POP3 je značná jednoduchost při jeho implementaci pro správný chod elektronické pošty. Standardně síťový protokol POP3 naslouchá a komunikuje mezi klientem a serverem na TCP portu 110.

První verze protokolu POP se objevila na podzim roku 1984 a během dalších pěti měsíců byla tzv. překopána na druhou oficiální verzi POP2.