Co je HTTPS

HTTPS (z anglického Hypertext Transfer Protocol Secure) je tzv. nadstavbou základního internetového protokolu HTTP, který je původně nešifrovaný. HTTPS je naopak šifrovaný, a to za pomoci speciálně vyvinutého protokolu SSH. Šifrování je prováděno asymetricky stylem.   

Tímto způsobem jsou síťová data lépe zabezpečena před nežádoucím odposlechem ze strany hackera. HTTPS je používán ve struktuře TCP/IP na portu 443.

Při přenášení citlivých informací v kyberprostoru, jako jsou např. údaje o kreditních kartách, přístupová hesla, rodná čísla atd., je použití HTTPS naprosto zásadním prvkem pro bezpečnost, bez které by takové e-shopy vůbec ani dnes nemohli fungovat.

Stejně webové stránky bankovních institucí, proto aby se důrazně zamezilo kyberkriminálním metodám hackerů, jako je phishing či pharming, které mají v rámci tohoto sociálního inženýrství vylákat z lidí privátní hesla k jejich bankovním účtům umístěném v kyberprostorovém prostředí. 

Kromě bank a e-shopů se také často HTTPS používá u webových rozhraní státních úřadů či univerzitních institucí. Obecně se HTTPS doporučuje u každého webu, protože se tím dává najevo, že webmasterům daného webu záleží na soukromí webových návštěvníků.