Co je FTP

FTP (z anglického File Transfer Protocol) je speciální protokol, který zajišťuje přenos souborů mezi dvěma systémy. Výše přenosové rychlosti zde hraje velmi důležitou roli. Tento protokol najdete pouze v rodině protokolů TCP/IP, kde běží výhradně přes přidělený port 20 a 21 u TCP protokolu.

FTP vděčí za svůj vznik indickému technologovi Abhayi Bushanovi, který v dubnu roku 1971 protokol pro přenos souborů představil celému světu. Zajímavostí bylo i to, že na začátku bylo nulové šifrování – každý mohl vše odposlouchávat a sledovat. Dnes se pro lepší zabezpečení využívá SSH

Značnou výhodou pro přenos jednotlivých souborů přes FTP jsou multiplatformní přenosy, kde nezáleží na nainstalovaném operačním systému a uživatel tak může bez ohledu na to přenášet různé druhy a typy koncových souborů.

FTP se nejčastěji užívá pro sdílení dat a správu webových stránek!

Každé FTP má svojí jedinečnou URL/IP adresu, která dělá z každého FTP naprosto unikátní místo v rámci celé počítačové sítě. K němu dále většinou uživatel potřebuje znát také své uživatelské jméno (username) a heslo (password či login) na oprávněně autorizované přihlášení.

Tyto všechny informace se zadávají do FTP klienta, přes který se uživatel do klientského rozhraní připojuje. Jedním z nejznámějších a v IT oblasti velmi oblíbeným FTP klientem je program Total Comannder či FTP Voyager, ale využít se dá také Internet Explorer.