Co je domácí server

Domácí server je označení pro server, který je fyzicky sestaven uživatelem PC z jednotlivých hardwarových komponent jako efektivní a levné východisko v momentě, kdy má uživatel doma přítomno více počítačů.

Primárním předpokladem pro rychlé a opravdu funkční sestavení individuálního domácího serveru je to, že uživatel má již velmi pokročilé zkušenosti v oblasti IT, a to i proto, že následná správa serveru rozhodně není jednoduchou záležitostí.

V případě ideálního serveru do firmy ovšem tzv. na koleně sestavený domácí server není tím nejlepším možným řešením, protože často nedosahuje dostatečné míry CPU a dalších technických parametrů pro profesionální provoz a obecně unesení zátěže v ostrém provozu.    

V techto případech doporučujeme více investovat do jednotlivých komponent či vše jednou provždy vyřešit serverhostingem.

Pokud je firma zcela nová na trhu, tak pro její první krůčky může ze začátku často i bohatě stačit i malý server či jednou použitý a nově certifikovaný neboli repasovaný server.       

Sestavení domácího fyzického serveru dnes ale na druhou stranu není zase takovým velkým problémem, protože na Internetu se dá najít spousta návodů, rad a tipů, které vše dopodrobna řeší.