World wide web

WWW (Word Wide Web) není označení pro celosvětovou síť známou jako Internet, jak si někteří lidé možná myslí, ale znamená jistý tvar a formu webového rozhraní neboli webu.

Každé WWW se skládá z hypertextového jazyka (HTML), který je dobrým interoperabilním prostředkem pro propojení skriptů, informací a samotné sítě Internet. Následnou prací webového prohlížeče (Google Chrome, Mozilla Firefox či Internet Explorer) dochází k úspěšnému načtení textů a obrázků jednotlivých stránek pro uživatelské potřeby.

Aby se ale vše takto pohromadě a v celku k uživateli dostalo, tak WWW využívá služeb protokolu HTTTP pro rychlou odezvu a vzájemnou komunikaci s příslušnými internetovými servery.

Výhodou protokolu je vysoká přenosová rychlost, ale bohužel přenášená data jsou dále nešifrována. Pro zajištění jejich šifrovaní, se obecně doporučuje nadstavba HTTTPS.      

Z původně výzkumného účelu WWW je dnes marketingový tahák!

K tomu, jak lákavě pro internetového surfaře dané WWW s jedinečnou URL adresou vypadá, tak rozhoduje i laděný webdesign. To už ale zasahuje do marketingové snahy, prodat službu či produkt u internetového návštěvníka.

Pro podporu těchto online aktivit se využívá ustálené metodiky SEO, které se snaží firmám na internetu pomáhat v internetových vyhledávačích. Webdesigová činnost je jedním z hlavních pilířů každé vážně smýšlející SEO společnosti.   

Člověk, který WWW vymyslel a jako první jej i zprovoznil, se jmenujuje Tim Berners-Lee, když pracoval ve výzkumném ústavu CERN ve Švýcarsku. Za svůj revoluční čin v oblasti moderních technologií si dokonce vysloužil i rytířský titul a náležitou odměnu!