Set-top box

Set-top box neboli STP je přídavný nástroj, který se zapojuje mezi stávající anténu a televizor a činí je vzájemně dobře interoperabilními. Většinou se vyrábí ve tvaru bílé, černé či šedé čtvercové malé krabičky, čímž vzdáleně vizuálně laikovi může připomínat AP.

A z technického náhledu na věc rozhodně nepřekvapí to, že set-top box má vlastní výpočetní jednotku a také vlastní CPU.

Funkcí Set-top boxu je příjem digitálního vysílání a převodu ho na následný obraz a zvuk nebo na analogový televizní signál, který je pak přiveden na obrazovku zapnutého televizoru. Bez toho by televizor nebyl vhodně propojen s Internetem. Samotný převod se děje za pomoci dvojkové soustavy, která stejně tak pracuje např. při aktivní IP telefonii.

Atypickým druhem Set-top boxů jsou boxy pro účely počítače, které do nich mohou být i přímo vestavěny či je možné je do nich zasunout do USB portu. Uživatel počítače může vše sledovat na obrazovce. Velkou výhodou je také i možnost nahrát si např. internetové programy na paměťové médium pevného disku v počítači.

Instalace set-top boxu

Set-top box lze zapojit k jakémukoliv televizoru, záleží pouze na způsobu zapojení. Pokud váš televizor nepodporuje videovstup - SCART, ale jen kulatou anténní zdířku, je třeba mít set-top box s tzv. modulátorem.

Součástí Set-top boxu je napájení, které je nezbytné pro chod zařízení. Většina z nich má vnitřní zdroj, ale některé mohou využívat i externí adaptér. Set-top box dokonce používá své originální ovládání.

Dále jej lze připojit s videorekordérem a známým představitelem digitálních optických disků - DVD. Jedna z revolučních funkcí je například časovač pro automatické vypnutí/přepnutí programu.