Co je keylogger

Keylogger je program, který pečlivě detekuje a ukládá veškeré stisknuté klávesy v uživatelově PC. Vše co uživatel na klávesnici napíše, tak keylogger jasně zaznamená nejběžněji do textového souboru.

V té lepší variantě je keylogger (může mít ale i také hardwarovou podobu) využíván jako privátní či firemní nástroj pro lepší správu a monitorování IT.

A v té daleko horší situaci se keylogger (v tom případě se jedná se o malware) tiše ukládá jako do počítače nic netušícího uživatele a chová se jako určitá specifická forma spywaru.

Trojský kůň je jedním z krásných příkladů tajného nositele tohoto zákeřného softwarového keyloggeru.

Citlivá osobní data a důvěrné informace, hesla k internetovému bankovnictví, e-mailové schránce, uživatelským účtům na sociálních sítí apod., to vše je poté crackerovi za pomoc keyloggeru servírováno jak na stříbrném podnose.

V dobách, kdy internet a počítače byly tzv. v plenkách, tak crackeři používali často prolamovače hesel pro nabourání se do systému či uživatelských účtů.

Nejlepší druh obrany proti keyloggingu?

Rozhodně kvalitní antispywarový program, který dokáže keylogger zachytit a následně eliminovat.

V momentě, když se uživatel spolehne jen čistě na svůj antivirus, tak ten bohužel vždy nemusí včas zakročit proti nelegální špionáži na uživatelském počítači, protože některé typy keyloggerů jsou jimi velmi těžce zachytitelnými.

Navíc se většinou nijak specificky neprojevují jako jiné typy počítačových virů, takže bez aktualizovaných antispyware nezkušený uživatel často nemá pražádnou šanci odhalit keylogging páchaný na jeho osobě.