Spyware

Spyware (spy je anglicky špión) je tichý malware, který se vkrade do operačního systému uživatele, aniž by potřeboval z jeho strany nějaký souhlas.

Tento škodlivý program má jediný účel, a to špehování činnosti uživatele na počítači, což je v případě botnetu velice nebezpečným aktem, který může mít sáhodlouhé a hrozivé následky (viz termín Zombie PC).

Ojedinělým případem není u spywaru ani to, že sbírání a odesílání dat třetí straně (cracker), se často děje za pomoci nainstalovaného (na první pohled) neškodného freeware programu či aplikace, která měla někde malým či nečitelným písmem zmíněno ve svém licenčním ujednání, že uživatel je o všem informován. Často je tento jev doprovázen i adwarem

Spyware shromažďuje citlivá osobní data 

Po napadení počítače často spyware nevykazuje žádné náznaky své existence, ale na druhou stranu existují i spywary, které mohou velice radikálně ovlivnit chod celého systému počítače (problémy s broadbandem, či vytvoření backdooru).

Ale naštěstí nemaže žádná data, nepřesouvá a ani nemá schopnost se sám replikovat jako standardní počítačové viry.

Mezi speciální techniky, které spyware často obsahuje, patří např. keylogger, která permanentně snímá otisky kláves a používá se především ke krádežím uživatelských hesel. Jedná se o projev kyberkriminality prvního stupně.

Program, který má za cíl spyware identifikovat a učinit jeho špionážní činnosti definitivní přítrž se jmenuje antispyware a zdravou prevencí je nenavštěvovat podezřelé webové stránky s nedůvěryhodným obsahem (např. warez a pornografie).