Co je Adware

Adware (z anglického Advertising-supported software) je termín pro všechny bannery, pop-up okna či různé ikony, které uživateli svou činností znepříjemňují práci s internetem či nějakým softwarovým produktem.

Většinou se tak děje proto, že uživatel si stáhnul např. freeware aplikace či nainstaloval nějaký produkt, u kterého on sám svolil s instalací adwarů (na rozdíl od spywaru).

V určitém slova smyslu jde tedy o relativně neškodnou reklamu v programu. Jako jeho častý doprovodný jev je také to, že automaticky přenastaví uživatelovu domovskou stránku v jeho webovém prohlížeči.

Nebezpečný adware?

Daleko drastičtější případ adwaru začíná ve chvíli, když se takový adware (jedná se poté o poddruh tzv. malwaru) za pomoci síťového červa nainstaluje skrytě do systému a poté na uživatele začne generovat neuvěřitelnou masu reklamních oken. To se logicky projeví v rapidním zpomalení CPU počítače.

Druhou velice nebezpečnou variantou je moment, kdy spyware a adware jsou crackerem vytvořeny do speciálního programu, který následně provádí špehování uživatele, aby se zjistily jeho relevantní témata a poté se mu začne zobrazovat reklama tzv. šitá na míru.

Jaké jsou tipy na obranu proti adwaru?

• Vyhnout se instalaci programů, které v sobě mají zabudovaný adware.
• Použití antispywaru.
• Aktualizace instalovaných programů a operačního systému.
• Software, který blokuje reklamy v prohlížečích (např. Adblock u Firefoxu).