Co je to správa licencí

Správa licencí je specifickou náplní příslušných IT specialistů a odborníků, kteří evidují a dále spravují veškeré používané firemní softwarové prostředky.

Pojem správa licencí je synonymní s odborným termínem SAM neboli Software Asset Management, kdy se jedná o časem ustálenou sadu vypracovaných procesů, které pomáhají firmám lépe optimalizovat a spravovat jejich individuální softwarovou vybavenost.

Aby licenční správa byla opravdovým přínosem a pomohla ušetřit vynaložené finanční náklady, tak se v praxi nejdříve definuje cílový stav, analyzuje se desktopová a serverová infrastruktura v rámci celé firmy. Pro optimalizovanější chod se také často ve velkých i malých firmách používá virtualizační proces, a to např. virtualizace aplikací či koncových PC.

Společně se správou licencí firmy využívají i dalších IT služeb

Vypracovává se také přehled veškerých uživatelů, zařízení a dále přehled uživatelských oprávnění a přístupových práv. Aktivy ohledně softwarových licencí jsou také součástí IT auditu, který komplexně mapuje rozsah a stav celé stávající informační a komunikační technologie a navrhuje nová a efektivnější řešení.

To vše vyústí v transparentní projektový plán, který myslí i na takové detaily jako čas přidělený na profylaxe neboli fyzické čištění hardwarových komponent a všech okolních periferií.

S licenční politikou souvisí i to, že rozhodně není na škodu, když se daná firma rozhodne svěřit vedení svého IT do rukou zkušeného týmu lidí, který jim může nabídnout i správu serveru či správu databází, plné cenných údajů a dat.

Přehledná správa a evidence licenčních údajů je důležitým krokem pro další a nezbytný firemní růst na obchodním trhu.