Co je to phreaking

Phreaking (z anglického freak = ztřeštěnec, potrhlý člověk a phone = telefon) je slangové označení pro vysoce nebezpečnou kriminální metodu, která spočívá v tom, že phreaker neboli osoba provozující phreaking, se tzv. nabourá do cizí telefonní linky.

Phreaking přináší phreakerovi řadu velkých výhod a kromě volání zadarmo či spíše na účet nebohé oběti, mohou být technikou phreakingu odposlouchávány cizí telefonní hovory, což může vést k efektivnímu získání jistého druhu citlivých a osobních informací.

Obdobnou metodou tajného špehování u počítačů, prováděného v lokální síti se jmenuje sniffing. Svým způsobem se dá za zvláštní druh phreakingu považovat i kybekriminální metoda, která se jmenuje vishing.

Kořeny phreakingu?

Je docela dost podrobně zaznamenán raritní případ, kdy krátce po patentování Bellova telefonu na konci 19. století (psal se rok 1878!) byla chycena skupina mladých tzv. proto-phreakerů, kteří se pokoušeli proniknout do telefonního systému města New York.

Jinak oficiálně začíná phreaking na konci 60. letech minulého století. Formoval se v undergroundovém prostředí prvních tehdejších spolků lidí, kteří si říkali hackeři.

Největší boom phreakerů v oblasti PC byl na raném začátku Internetu. Kdy se pro připojení do sítě používal dnes už zastaralý modem.

Málokdo možná dnes z lidí ví, že i později slavný zakladatel firmy Apple Steve Jobs se věnoval phreakingu.