Co je to modem

Modem (zkratka ze slov - modulátor demodulátor) je jistý typ zařízení (integrované na základní desce, rozšiřující karta, externí hardware), které převádí analogový signál směrem na digitální signál. Jedná se tedy o konverzi na tzv. nuly a jedničky v rámci binární soustavy.

Zjednodušeně řečeno – modem komunikuje mezi dvěma zařízeními, které spolu jinak nemohou komunikovat. Nejčastěji jsou tato zařízení telefonní linka a koaxiální kabel, který je tímto tzv. přenosovou trasou pro připojení do sítě internetu.

Způsob převodu signálu je definován schválenými modulačními standardy. Přenosová rychlost u modemu se vyjadřuje v bpspočet bitů za 1 sekundu. Tato jednotka ukazuje na stupeň dostupné rychlosti komunikace.

Nejstarší známé jsou telefonní modemy, které se začaly vyvíjet od 50. let minulého století. Mezníkem ve vývoji na poli modemu je rok 1981. Veřejnosti je představen modem s procesorem (sada příkazů AT), který posloužil jako základ toho, že přes jednu komunikační linku se mohli nyní domluvit dva modemy od odlišných výrobců, obsahující též odlišné komunikační protokolové sady.

Mezi nejznámější modemy patří ADSL a DSL. První jmenovaný se používá pro širokopásmové telefonní připojení neboli k internetové síti a DSL modem se jednoduše používá na připojení DSL linky, případ externě připojeného hardwaru poblíž počítače. Nutně ještě dodat, že ADSL typ podléhá typu DSL a je vůbec nejvíce používaným typem.