Kdo je phreaker

Phreaker je označení pro osobu, která provádí nelegální techniku phreaking neboli phreakování. Tito lidé, kteří se v samých začátcích snažili experimentálně zkoumat to, jak funguje telefonická síť, jsou úzce propojeni s lidmi, kteří si říkají hackeři.

Phreaker (základ slova je z anglického freak = blázen, pomatenec, ztřeštěnec) se snaží napojit (tzv. napíchnout, můžeme se ale setkat i s výrazem – hacknout) na telefonní linky především proto, aby on sám mohl volat zdarma či odposlouchávat cizí telefonické hovory jiných lidí.

Nejznámější phreaker všech dob? Hráč na píšťalku!

John T. Draper či spíše znám jako Captain Crunch, je nepřekonatelnou legendou. Svou nesmrtelnost si získal díky své píšťalce, protože přišel na to, že díky této banální hračce (samozřejmě, že ji trochu vlastnoručně upravil) může dosáhnout stejné frekvence, jakou tehdy používala společnost AT&T jako propojovací tón meziměstských hovorů.

Captain Crunch mohl zapískat a začít tím tak manipulovat se samotným telefonátem, což prý vedlo až tak daleko, že se dle jeho vlastních slov dovolal přímo k Richardu Nixonovi, prezidentovi USA v 70. letech.