Co je kybergrooming

Kybergrooming (také se dá setkat s výrazy child grooming či cyber grooming) je specifický a velice závažný případ kyberkriminality, kdy se snaží tvářit na internetu jako důvěryhodná osoba a přimět mladistvé osoby k schůzce za účelem jejich fyzického zneužití či násilí.

Kybergroomingový delikvent se snaží za pomoci internetu vytipovat svou oběť a získat si s postupem několika měsíců její důvěru proto, aby se jí doslova vetřel do života a vystupoval v roli nového kamaráda, který má vždy trpělivost a pochopení s názory s nezralými názory nezletilých lidí.

Kybergrooming může často hraničit se kyberstalkingem až přerůst v brutální kyberšikanu, protože delikvent v konečné fázi vybudovaného vztahu se svou obětí, tak se poté nebojí projevit naplno svou úchylnou a zločineckou povahu. 

Kybergroomingový zločinci mění často identitu

Jedním z typických znaků kybergroomingu je to, že se násilník vydává za někoho jiného, např. u 12leté dívky může zastávat roli stejně staré dívky nebo se vžít do 18letého chlapce, který takové dívce může i více imponovat, i když ve skutečnosti se může jednat o 40letého muže.

To je totiž jedno z hlavních úskalí elektronické komunikace, protože v tomto případě lze velice úspěšně padělat svůj profil v komunikačních instancích jako je např. ICQ, Skype či chat za pomoci webového rozhraní (např. lidé.cz) a oklamat tak nic netušící oběť.

Jedinou obranou může být jen opatrnost při hledání nových přátel dětí na internetu. Pokud nějaká osoba se snaží dítě opakovaně vylákat na osobní schůzku, tak to může být neklamným rysem, pachatele, který provozuje kybergrooming.