Komprimace

Komprimace je název procesu, při kterém jsou informační data tzv. zabalena, zkomprimována do jednoho jediného archívu, co zabírá daleko méně místa na pevném disku. Jedním z nejznámějších a zároveň freeware programů na celém světě pro rychlou a efektivní komprimaci je Win Zip.

Komprimovat naráz se dají i celé adresáře. Opačným procesem, kdy se data zpětně rozbalují, se říká dekomprimace.

Hlavním smyslem pro komprimaci dat byla kdysi nedostatečná kapacita paměťových médií, což byly v té době převážně diskety.

V dnešní době jsou už diskety záležitosti historického charakteru, ale data se stále komprimují pro své praktické účely, např. v momentě, kdy uživatel chce poslat e-mail za pomoci vybraného poštovního klienta dalším uživatelům a soubor zabírá víc místa, než klient povoluje.

Princip komprimace?

V počítači jsou všechny informace kódovány pomocí binární soustavy neboli převedeny na nuly a jedničky. To znamená, že libovolný soubor se dá vyjádřit jako posloupnost (např. 011010100010101001110110 atd.).

Ve chvíli, kdy se určitý úsek posloupnosti často v rovnici opakuje, tak lze následně soubor překódovat, proto aby posloupnost byla daleko kratším útvarem, a přesně to se děje u komprimaci.