WiMax

Moderní bezdrátová technologie WiMax (zkratka z anglického Worldwide Interoperability for Microwave Access) je neustále v rozvojem modu, respektive v modu – otevřeného zítřku za levnější a výkonnější širokopásmový bezdrátový přístup nové generaci k internetové síti.

WiMax je postavena na bázi specifikace IEEE 802.16e a první verze byla oficiálně „vykopnuta z dílen“ v roce 2002. Tzv. bezdrátový broadband – WiMax je vůbec prvním otevřeným řešením pro bezdrátový přístup v pásmech 2 -11 GHz.

Šířka pásma umožňuje tak dobře přijímat/vysílat (celkově velmi efektivní datová propustnost) různá data a je vhodná i pro telekomunikační provoz IP firemních IP telefonií.

V praxi to tedy znamená, že dosah zařízení je až několik desítek kilometrů (deklaruje se až 50 km) při přímé viditelnosti. Za nepřímé viditelnosti to je cca 2 km, které ale dostatečně pokryjí většinu menších městských lokalit.

WiMax je solidní řešení pro „outdoor“ sítě!

K fungování a vůbec principu modelu WiMax se také druží další bezdrátová technologie – mezi běžnými uživateli i více známá – WiFi. Primární rozdíl mezi nimi je ale v tom, že technologie WiMax není předně určena pro koncové uživatele.

Její přidánou hodnotu pro síťový přenos dat ocení tedy hlavně operátoři a internetový provideři. Další poměrně zásadní rozdíl je v tom, že u WiMax se kanály nepřekrývají, ale u Wi-Fi ano. 

  • Pro další doplňující informace o pojmu se podívejte sem.
  • Zajímá vás, jak WiMax přesně funguje? Mrkněte do tohoto zajímavého článku.