Magnetická páska

Magnetická páska je velmi populární médium pro backup důležitých dat, a to z důvodu, že některé novější pásky mohou disponovat daleko rychlejším zápisem a následným čtením než i některé současné pevné disky. A navíc i dostupné místo na pásce dosahuje i daleko většího stupně.

Magnetická páska se velmi často skládá z pásky polyesterové, na které je z každé strany nanesena magnetická vrstva. Páska se navíjí na cívce a může mít až několik X metrů.

Ve spojení s procesem zálohování (především archivací) dat na počítači jsou informace na pásku nahrány za pomoci dvojkové soustavy, kdy různě silná intenzita signálu manifestuje symboly 0 a 1.

Historie magnetické pásky

První krůčky ve vývoji magnetické pásky započal dánský vynálezce Valdemar Poulsen, který sestavil v roce 1898 přístroj s názvem Telegraphone, jenž nahrával telefonní zprávy za pomocí magnetického záznamu na drát.

Ale první záznam zvuku na páslku proběhl až v roce 1926 v Německu za účasti Fritze Pfleumera. Pro ukládání počítačových dat se páska prvně použila v roce 1951 a měla kapacitu 23 MB (dnes mají 4 TB).

Podle výzkumů společnosti IBM v roce 2012 prý magnetickou pásku používá více než 80 % velkých firem v USA, včetně společnosti Google.