Co je to Fibre Channel

Fibre channel (FC) je označení pro vyspělou dorozumívací technologii používanou pro vysokorychlostní přenos dat v síti. V současné chvíli dokáže Fibre Channel vyvinout přenosovou rychlost až okolo 32 Gb/s.

Jedná se o zvláště vhodný komunikační komponent pro optimální a rychlejší chod virtuálních serverů, kde není výjimkou navýšení rychlosti i o až 10 - 15 %. Což ocení jistě velké webové projekty a náročné internetové portály.

Již od doby svého vzniku (v roce 1994, kdy byl původně určen pro tzv. superpočítače) je Fibre Channel často využíván v momentě, kdy je bezpodmínečně a urychleně nutné dosáhnout veliké rychlosti, a to např. v komunikaci s diskovým polem.

Pro svojí nenáročnost a jednoduchost je dnes Fibre Channel vnímán jako základní prvek dedikované datové sítě SAN. Mezi jeho další výhody patří i vysoká míra zabezpečení dat a bezztrátový přenos paketů.

Používá se jak na kroucené dvoulince měděného drátu, tak i na dnes hojně rozšířených optických kabelech, kdy může být konečná vzdálenost až 10 kilometrů.