NAS

NAS (Network Attached Storage) jsou datová úložiště na síti. Jedná se o úhlednou designovou krabičku, která obsahuje vestavěný procesor, paměť a operační systém (většinou na bázi Linuxu). Zařízení NAS plní serverovou funkci a jeho hlavním popisem práce, je ukládání, stahování a sdílení dat za pomoci internetové sítě.

Server NAS se vyplatí především díky rychlé a efektivní centralizaci a synchronizaci datových souborů. Uživatel může data otevírat poté na jakémkoli vlastněném zařízení (např. tablet, mobil, notebook atd.). Jednoduchá instalace a jeho intuitivní ovládání vysvětluje to, proč je dnes mezi mnohými uživateli tak populární záležitostí.

NAS síťové úložiště si dobře rozumí s RAID poli

Pro lepší chod a celkově i větší míru zabezpečení dat využívá plno uživatelů NAS úložišť možnost nastavení vícenásobných diskových polí tzv. RAID pole. Nejčastěji využívaným RAID polem, je RAID 0, 1 či 5. Z toho RAID 0 a 1 se váže k dvoudiskovým NASům a RAID 5 se využije u čtyřdiskové alternativě NAS zařízení.

Pro správný provoz NAS serverů je dobré mít vždy aktualizovaný software operačního systému zařízení a provádět klidně i více nezávislých záloh dat na další paměťová média, jako např. optický disk, USB disk či externí pevný disk.