Virtualizace desktopů

Virtualizace (pro uživatele odpadá nutnost fyzického přístupu ke zdroji) je klasický proces při spravování firemního IT a použití virtuálních desktopů (desktop=stolní počítač) nabízí velmi praktické a ekonomické řešení firemní počítačové sítě

Použití takového řešení přináší firmám výhodné finanční úspory a zároveň odpadá i starost o neustálý upgrade a údržbu používaného softwaru, aplikací a bezpečnostních programů (např. antivirové). V praxi to vypadá tak, že firemní zaměstnanci se  přes své tablety a „smart“ telefony snadno připojí z domova či hotelu ke své virtualizované pracovní ploše na svém PC, kdykoli budou chtít. 

Z technického hlediska to znamený, že při procesu virtualizace desktopů tedy není třeba také nutné pořizovat vlastní firemní server a jednotlivé pracovní stanice, o které je nutné se neustále starat, čistit je, aktualizovat a zajišťovat jejich chod.

Kolikrát dnes také v serverovnách běží i sami jen virtualizované servery, které podstatně tzv. smrskávají běh podstatných a různorodých serverových úloh na jeden fyzicky přítomny hardware.

Tenký klient

Pojetí virtuálního řešení spočívá v používání tenkých klientů. Jedná se o minimalizovanou obdobu klasických pracovních stanic, ovšem používaný software a jednotlivé aplikace neběží na nich přímo lokálně, nýbrž jsou provozovány z virtuálního datového centra.

Dnes je v IT outsourcingu módním mít data a aplikační chod v cloudu tzv. v mracích. Kdy se cloud firmě může opravdu hodit a kdy nikoliv, to stojí na zvážení IT specialisty a také firemní strategii, současného návrhu sítě atd.

Samotné klientské zařízení je určeno pouze k zobrazování informací a přenosu vstupních dat od jednotlivých uživatelů zpět do datového centra na aplikační server.

Jaké výhody virtualizace přináší